Creative & Visual, Digital Experience, Innovation & Technology, Social Impact

#bezhejtu – Odstráňme spolu nenávisť z internetu

Keď kričia všetci, nie je počuť nikoho.

Viete, koľko nenávistných komentárov je na Facebooku?  My áno. Vďaka špeciálnej umelej inteligencii  sme zistili, že na Slovensku je to asi 15 %. Popravde toto číslo nás dosť vydesilo. Preto sme sa spojili so slovenským startupom TrollWall, ktorého nástroj na správu komentárov  využíva vlastnú AI. Tá dokáže odhaliť, identifikovať a skryť nenávistné komentáre na Facebooku a Instagrame. Spoločne sme založili iniciatívu #bezhejtu, ktorá má dnes cez svojich členov pod dohľadom viac ako 100 000 komentárov mesačne.

 

Je online nenávisť témou, na ktorej ľuďom a firmám záleží?

Tiež sme sa chceli uistiť, či v tom neostaneme sami. 🙂 Preto sme ešte pred štartom iniciatívy oslovili potenciálnych členov, aby sme zistili, či táto téma zarezonuje. A veru že zarezonovala. Už v deň spustenia mala iniciatíva viac ako 45 členov. Dnes je ich viac ako 130.

Spravili sme aj skúšku správnosti, či iniciatíva funguje. Či má vplyv na to, ako online diskusie vyzerajú. Analýza na vzorke takmer 7 miliónov komentárov ukázala, že kým priemer viditeľných nenávistných komentárov na slovenskom Facebooku je 15 %, tak na profiloch členov #bezhejtu sú to 2 %. 

 

Ako funguje #bezhejtu?

Iniciatíva bola a stále je otvorená pre všetkých, ktorí sú ochotní zaviazať sa, že budú monitorovať, identifikovať a odstraňovať nenávistné komentáre zo svojich online kanálov. Zaregistrovať za môžete tu.

Neurčujeme, čo je a čo nie je hejt, túto hranicu si každý správca musí nakresliť sám. Ale chceli sme dať komunitným manažérom nástroje a odporúčania, ako dobre a konzistentne riadiť svoje diskusie. Tak, aby sa v nich ľudia cítili bezpečne a nebáli sa do nich prispieť. Preto sme s právnikmi, skúsenými komunitnými manažérmi a psychológmi pripravili pre administrátorov odporúčania, ako na to.

V online prostredí trávime toľko času, že chtiac-nechtiac posúva hranice toho, čo považujeme za normálne a akceptovateľné aj v skutočnom svete. Aj tam platí tzv. teória rozbitého okna, ktorá hovorí, že špinavé prostredie motivuje ďalších ľudí tvoriť ďalšiu špinu. A do špinavej diskusie sa slušní ľudia zväčša nechcú zapojiť. Potom to v diskusiách vyzerá tak, ako to vyzerá. Dávid Benedig, Head of Digital Experience, Seesame
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2024/03/bezhejtu-case-study1.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2024/03/bezhejtu-case-study3.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2024/03/bezhejtu-case-study2.png

Výsledky

  • 130+ členov #bezhejtu vrátane najväčších značiek či inštitúcií
  • Dve unikátne analýzy prostredia slovenského Facebooku na vzorke viac ako 7 miliónov komentárov
  • Rozdiel priemeru hejtu na profiloch medzi členmi (2%) a nečlenmi (15%) #bezhejtu
  • Viac ako 150 organických výstupov na sociálnych sieťach členov (firemných aj osobných)
  • Takmer 200 kvalitných mediálnych výstupov 
  • Viac ako 100 000 komentárov mesačne pod dohľadom cez členov #bezhejtu

Ocenenia

  • IN2 SABRE Award, EMEA, category: own category – tackling hate speech in online space
  • Certificate of Excellence Sabre, EMEA SABRE, category: Start-up marketing
  • Shorlitst EMEA SABRE, category: Technology: Software & Services