ESG kampane, na rozdiel od tradičných kampaní, kladú primárne dôraz na environmentálne, sociálne a etické aspekty podnikania. S našimi klientmi spolupracujeme na nastavovaní jasných a merateľných ukazovateľov, ktoré môžu využiť v internej aj externej komunikácii ESG. V rámci našej služby ESG Communication pripravujeme komunikačné stratégie šité na mieru, ktoré sú založené na dátach, behaviorálnom prístupe a dopadoch na biznis.
Kampaniam so spoločenským presahom sa venujeme už dlhodobo a ESG vnímame nielen ako regulačnú povinnosť, ktorá prichádza z EÚ, ale tiež ako príležitosť pre múdre firmy, ktorým záleží na svojej reputácii.
michalkova@seesame.comESG kampane, na rozdiel od tradičných kampaní, kladú primárne dôraz na environmentálne, sociálne a etické aspekty podnikania. S našimi klientmi spolupracujeme na nastavovaní jasných a merateľných ukazovateľov, ktoré môžu využiť v internej aj externej komunikácii ESG. V rámci našej služby ESG Communication pripravujeme komunikačné stratégie šité na mieru, ktoré sú založené na dátach, behaviorálnom prístupe a dopadoch na biznis.
Tlak na udržateľnosť zo strany spotrebiteľov, ale aj budúcich zamestnancov neustále narastá. Zákazníci aj potenciálni zamestnanci už firmy nevnímajú len cez ich produkt alebo službu, ale očakávajú, že sa budú viac angažovať v oblasti ekológie aj v spoločenských otázkach. Od miery naplnenia ich očakávaní potom závisí aj biznisový úspech.
Spoločnosti, ktoré sú lídrami v oblasti ESG, majú nadpriemernú ziskovosť a dosahujú vyššie celkové výnosy pre akcionárov.
Dobrá reputácia a prilákanie a udržanie talentov sa najčastejšie uvádzajú ako spôsoby, ktorými ESG programy zlepšujú finančnú výkonnosť firiem.
Podľa prieskumu Ako sa máte, Slovensko? považuje viac ako polovica spotrebiteľov za dôležité, aby sa firma, od ktorej nakupujú, verejne zaviazala k environmentálnej udržateľnosti a spoločenskej zodpovednosti v rámci svojej činnosti.
Udržateľnosť je pre ľudí podstatná aj vo vzťahu k zamestnaniu. Pre polovicu ľudí z prieskumu Ako sa máte, Slovensko je pri výbere zamestnania dôležité, či firma koná spoločensky a environmentálne zodpovedne.
Viaceré analýzy poukazujú na to, že spoločnosti, ktoré majú silné výsledky v oblasti ESG sú vnímané ako odolnejšie v krízových situáciách a ľahšie zvládajú implementovať nové požiadavky zo strany regulačných orgánov.
ESG reporty nemusia byť len povinnou jazdou. Vďaka dobre nastavenej komunikácii môže byť jedným z hlavných hnacích motorov firemnej reputácie a biznisu.
Ako sa vyhnúť greenwashingu v ESG komunikácii? Strategická komunikácia a ESG – Ako sa vyhnúť krízovým scenárom?
Ocenenie ESG Awards je postavené na hodnotení rozsahu vykazovaných ESG dát a kvality ich komunikácie
zo strany spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu. Do porovnávania sú zaradené len tie subjekty, ktoré publikovali samostatný ESG report, resp. správu o udržateľnosti za roky 2020 až 2023, a to vo forme dokumentu alebo internetovej podstránky. V prípade, ak v uvedenom období spoločnosti vydali viaceré reporty, do porovnania je zaradený vždy ten najaktuálnejší.
Do hodnotiaceho modelu vstupujú dáta v štyroch kategóriách – okrem údajov spadajúcich do jednotlivých ESG kategórií (environmental – E , social – S and governance – G) je samostatne posudzovaná aj forma komunikácia reportu a jeho výsledkov, a to v samostatnej kategórii K (komunikácia).
V rámci hodnotenia je pozornosť zameraná predovšetkým na posúdenie, či sa jednotlivé spoločnosti venujú sledovaným témam – reportujú ich, či si v danej oblasti stanovujú ciele a do akej miery vykazujú dosahované výsledky. Medzi vstupné dáta do modelu tiež patrí využívanie štandardov vykazovania, dohľadateľnosť
a vizuálna stránka reportu, vizualizácia dát, ako aj externá komunikácia ESG reportu. Posudzovaná naopak nie je kvalitatívna stránka vykazovaných informácii a dát. To znamená, stanovené ciele, dosiahnuté výsledky
a prezentované informácie nie sú porovnávané medzi jednotlivými spoločnosťami, prípadne s trhovými
a technickými benchmarkami.
V rámci sledovaných ESG-K kategórií sú jednotlivým ukazovateľom pridelené body (zvyčajne od 0-3), a to podľa pevne stanovených pravidiel. Sumárne výsledky v sledovaných parametroch sú následne prevedené
na škálu od 0 do 100. Najlepší subjekt v danej kategórii tak dostane 100 bodov a najhorší 0 bodov. Okrem bodov sú jednotlivým kategóriám a ukazovateľom tiež pridelené rôzne váhy. V kategórii K (komunikácia) je hodnotenie vstupných údajov, resp. informácií do určitej miery subjektívne. Aby bol tento prvok eliminovaný, jednotlivé ukazovatele posudzujú vždy najmenej dvaja hodnotitelia. Výsledkom hodnotenia je rating, ktorý odzrkadľuje sumár bodov dosiahnutých jednotlivými spoločnosťami vo všetkých sledovaných kategóriách
a identifikuje najlepší ESG report z pohľadu rozsahu a kvality prezentovaných informácii.
Environmental
Social
Governance
Komunikácia